سید رضا فاطمی امین می گوید که اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا از راه های جبران کسری بودجه است به طوریکه دولت به جای صرف ۲۰ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم به سادگی می تواند گندم را در بورس کالا عرضه کند و به جای پرداخت کل هزینه خرید، تنها مابه التفاوت قیمت بازار و قیمت تضمینی را به کشاورزان پرداخت کند؛ براساس تجربه اجرای این طرح برای ذرت، هزینه دولت در خرید تضمینی به یک چهارم کاهش یافت. 

به گزارش «کالاخبر»؛ برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر شب گذشته با موضوع راه‌های جبران کسری بودجه با حضور سید رضا فاطمی امین کارشناس ارشد مسائل اقتصادی برگزار شد.

فاطمی امین در این برنامه یکی از راه های جبران کسری بودجه دولت را اجرای سیاست قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم در بورس کالا اعلام کرد و گفت: دولت در خرید تضمینی، قیمتی را به عنوان نرخ تضمینی تعیین و منابع زیادی را برای این کار تخصیص می دهد. برای مثال قیمت تضمینی گندم از سوی دولت که ۵ هزار تومان برای هر کیلو تعیین شده، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع را درگیر کرد درحالی که با یک اقدام ساده یعنی سپردن این سازوکار به بورس کالا، صرف این منابع می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

او با اشاره به اینکه تجربه اجرای طرح قیمت تضمینی در بورس کالا وجود دارد، افزود: ۵ سال پیش قیمت تضمینی ذرت ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که در همان زمان به کشاورزان اعلام شد می توانند ذرت خود را در بورس کالا عرضه کند؛ با این اقدام ذرت در بورس ۶۰۰ تومان معامله شد و دولت فقط معادل ۲۰۰ تومان در هر کیلو یعنی مابه التفاوت قیمت بازار و تضمینی را به کشاورزان پرداخت کرد که این اتفاق به معنای کاهش قابل توجه هزینه ها به میزان یک چهارم مبلغ خرید تضمینی بود.

فاطمی امین ادامه داد: درباره گندم هم وضع به همین منوال است و به جای آنکه بازرگانی دولتی، گندم را خریده و منابع مالی آن را از طریق دریافت تسهیلات و وام تامین کند، بهتر است این کار را با سازوکار بورس کالا که این بستر فوائد بسیاری زیادی دارد، بسپارد.

برچسب‌ها

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
    0 0
    نکته دیگر اینکه دولت در این حالت درگیر انبار داری نمی‌شود، الان کلی رانت وجود دارد که بازرگانی دولتی در کدام انبار محصولات خود را انبار کند، وقتی که در یک انبار رانتی تخلیه کرد، تازه رانت فراوری گندم و آرد کردن آن هم نسيب صاحب انبار می‌شود. رانت ارد آزاد و دولتی هم وجود دارد که این وسط مالک انبار گندم و کارخانه آرد مقداری را جابجا می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش