هامونی

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس ایران از معافیت مالیاتی گواهی شراکت تامین مالی جمعی خبر داد و گفت: از این پس هر شخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به نقل‌وانتقال گواهی شراکت تامین مالی جمعی کند، هیچ‌گونه مالیاتی پرداخت نخواهد کرد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فرابورس، هامونی این اقدام را گام مهمی در راستای پشتیبانی از تامین مالی کسب‌وکارهای کوچک و شرکت های نوپا و همچنین رفع موانع فعالین حوزه تامین مالی جمعی دانست و افزود: درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در گواهی شراکت، برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر سرمایه­‌گذاران نیز معاف از مالیات خواهد بود و از این محل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.

به گفته وی علاوه بر این، سود و کارمزد پرداختی حاصل از این گواهی‌ها، جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد و از این منظر نیز برای شرکت‌های کوچک متقاضی تامین مالی، دارای مزیت است؛ چراکه شرکت‌های کوچک و طرح‌ها و پروژه‌هایی که نیاز به تامین مالی دارند، می‌توانند تا سقف ۱۰ میلیارد تومان از طریق تامین مالی جمعی اقدام به جذب سرمایه کنند.

هامونی با توضیح این نکته که بر اساس ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار و درآمدهای حاصل از نقل‌وانتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آن‌ها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، معاف است، افزود: با شناسایی گواهی شراکت به عنوان نوعی از ورقه بهادار موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار، معافیت‌های مالیاتی شامل این گواهی نیز خواهد شد.

او همچنین در خصوص زمان ابلاغ معافیت مالیاتی گواهی شراکت توضیح داد: با مساعدت ریاست سازمان امور مالیاتی و همچنین ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، گواهی شراکت تامین مالی جمعی طی ابلاغیه شماره ۲۵/۱۴۰۰/۲۱۰ مورخ یکم تیرماه ۱۴۰۰ مشمول معافیت مالیاتی شد.

مدیرعامل فرابورس ایران ‏با اشاره به اینکه بازار تامین مالی جمعی فرابورس ایران در بهمن‌ماه سال ۹۹ با شروع جمع‌آوری وجوه برای دو طرح آغاز به کار کرد، اظهار داشت: تا کنون دو طرح در سکوهای دارای مجوز تامین مالی از فرابورس ایران موفق به تامین مالی شده‌­اند و یک طرح دیگر نیز در حال جمع‌­آوری وجوه است.

هامونی ابراز امیدواری کرد که با این معافیت اعطا شده به متقاضیان تامین مالی جمعی و سرمایه‌گذاران طرح‌های فوق، شاهد رشد روزافزون تامین مالی جمعی، تقویت شرکت­‌های کوچک و نوپا باشیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش