صندوق پول

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی نسبت به پیامدهای جنگ تجاری دولت ترامپ بر اقتصاد جهانی هشدار داد.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از واشنگتن پست، صندوق بین‌المللی پول با توجه به کاهش نرخ رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان، زمان کنونی را لحظه‌ای حساس برای اقتصاد جهانی خوانده است و از جنگ تجاری بین چین و آمریکا و برگزیت به عنوان مسائلی یاد کرد است که می‌توانند بحران اقتصادی کنونی را تشدید کنند.

در سال ۲۰۱۷ و زمانی که ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، ۷۵ درصد کشورهای جهان دارای رشد اقتصادی مثبت بودند اما اکنون صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که حدود ۷۰ درصد کشورهای جهان با کاهش رشد اقتصادی مواجه شوند.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت که اقتصاد جهانی از ماه ژانویه روند رو به رشد خود را از دست داده است و این لحظه‌ای مهم است که باید با نهایت احتیاط با آن برخورد کنیم. باید مطمئن شویم که سیاست‌های درستی را اتخاذ می‌کنیم.

لاگارد در ادامه با اشاره به مشکلات پیش آمده به دلیل جنگ تجاری و اتخاذ سیاست‌های انقباضی از توقف روند افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا حمایت و آن را به نفع اقتصاد جهانی دانست.

آن طور که صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود بدان اشاره کرده است، به دلیل جنگ تجاری و اعمال تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی توسط آمریکا و چین بر واردات کالا از یکدیگر، رشد اقتصادی آمریکا بین ۰.۳ تا ۰.۶ درصد و رشد اقتصادی چین بین ۰.۶ تا ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود برای دومین بار متوالی از سال گذشته میلادی، نرخ رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد جهانی را کاهش داده است و از ۳.۷ درصد در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به ۳.۵ درصد در سال جدید رسانده است.در چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود نرخ رشد اقتصادی به ۶.۶ درصد رسیده که ضعیف‌ترین نرخ رشد این کشور در ۲۸ سال اخیر محسوب می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرده که نرخ رشد اقتصاد آمریکا برای سال جاری معادل ۲.۵ درصد و برای سال آینده معادل ۱.۸ درصد خواهد بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش