شناسهٔ خبر: 8284 - سرویس اخبار
نسخه قابل چاپ

یک کارشناس بازار ارز مطرح کرد؛

جولان معاملات فردایی غیر رسمی در فقدان بازار آتی ارز

دلار در پی نوسان نرخ ارز در هفته های اخیر، معاملات مختلفی از جمله معاملات فردایی در سبزه میدان با حجمی بالا و بدون هیچ آمار شفاف، نظارت و قوانینی تضمین شده انجام می شود و این یکی از عوامل شکل گیری غیر منطقی نرخ ارز است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران» به نقل از ایسنا، ابوذر نجمی، کارشناس بازار ارز بزرگترین دغدغه شرکت های بازرگانی و تولیدکنندگان را نوسان نرخ ارز دانست و گفت: پارامترهای موجود نشان می دهد طی سال آینده ریسک نرخ ارز جدی تر هم خواهد شد بر همین راه‌اندازی بازار آتی ارز برای پوشش این ریسک ضروری است و نیازی نیست که حتما منتظر تک نرخی شدن بازار ارز باشیم.

ابوذر نجمی ادامه داد: از سویی بیش از یکسال گذشته بود که در پس مصوبه شورای عالی بورس، زیر ساخت های راه اندازی بازار آتی ارز در سوی بورس کالا فراهم شد اما متاسفانه این بازار مسکوت ماند و طی همین مدت بازرگانان و سرمایه گذاران زیادی با توجه به تهدید نوسان نرخ ارز، فرصت های خود را از دست داده اند.

وی گفت: بر این اساس راه اندازی بازار آتی ارزی در شرایط فعلی می‌تواند موقعیت مناسبی برای اقتصاد ایران فراهم آورد و اگر این بازار راه اندازی شود فضای جدید برای بازار ارز و در نتیجه فرصتی برای پوشش ریسک شرکت ها و سرمایه گذاران به وجود خواهد آمد.

این کارشناس بازار ارز و سرمایه اضافه کرد: بانک مرکزی باید به عنوان متولی بازار ارز، حمایت کننده اصلی بازار مشتقه ارزی باشد تا پس از راه اندازی، نقش نظارت بر عملیات این بازار را ایفا کند.

جولان فردایی ها

وی در ادامه به افزایش حجم معاملات فردایی در بازار غیر رسمی اشاره کرد و گفت: در چند سالی که بازار ارز نوسان های شدیدی را تجربه کرد بازارهای مختلف صدمات زیادی به این بازار و به تبع فعالان اقتصادی وارد کرده است، در صورتی که اگر بازار آتی ارز زودتر از اینها و مانند همه دنیا طراحی و راه اندازی می‌شد می‌توانست بسیاری از مشکلات را رفع کند.

به گفته نجمی، در حال حاضر در سبزه میدان و بازارهای این چنینی، حجم معاملات مختلف ارز از جمله فردایی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و از آنجا در این بازارها، هیچ قوانین و مقرراتی مدونی وجود ندارد، بازار ارز مسیر خود را به شکل غیر منطقی و با تخلف دنبال می کند.

وی معتقد است، برای شروع معاملات آتی ارز، بهتر است معاملات با ارز محدودی آغاز و رفته رفته به بزرگ شدن این بازار کمک کرد تا همه فعالان اقتصادی در جریان نحوه معاملات و چگونگی پوشش نوسانات نرخ ارز از طریق این بازار مالی قرار بگیرند.

این کارشناس بازار ارز در پایان تاکید کرد: راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است و نیازی به تک نرخی شدن ارز وحود ندارد؛ نباید فرصت ها را از دست دهیم و همزمان با ایجاد این بازار و برداشته شدن کامل محدودیت های بین المللی، مسیرها برای جذابیت و اطمینان به شفافیت قیمتی برای معامله گران ایجاد خواهد کرد.

نظر شما