شناسهٔ خبر: 795 - سرویس اخبار
نسخه قابل چاپ

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد؛

بورس کالا، بهترین راهکار برای خروج از بازارهای سیاه

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم افتتاح دومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی در کیش گفت: بورس کالا در شکل گیری واقعی قیمت‌ها نقش دارد و بهترین راهکار خروج از بازار سیاه از جمله مواد پتروشیمی است.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، محسن رضایی در حاشیه نمایشگاه بورس و بانک و بیمه در جزیره کیش گفت: بورس کالا می تواند دسترسی تولیدکنندگان واقعی را به بازار فراهم کند و  موجب واقعی تر شدن قیمت ها و دسترسی بهتر آنان به منافع حاصل از تولید شود.

وی با تاکید بر این نکته که یکی از شرایط اصلی توسعه، شفافیت اقتصادی است، گفت: این شفافیت با ارزش گذاری واقعی کالاها در بورس بهتر از هر جای دیگری محقق می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معاملات در بازارهای غیر از بورس کالا معمولا به بازارهای سیاه منجر می شود و بهترین راهکار برای خروج از بازارهای سیاه انجام معاملات در بورس کالا و استفاده از مکانیزم این بورس است.

وی با اشاره به اهمیت محصولات پتروشیمی به عنوان کالای استراتژیک و دارا بودن منابع انرژی در کشور گفت: دولت و مجلس برای تقویت تولیدات پتروشیمی و عدم شکل گیری بازار سیاه برای آن باید همراهی کنند تا حضور این کالای استراتژیک در بازار سرمایه تقویت شود.

رضایی تاکید کرد : معاملات محصولات پتروشیمی در بازار بورس در تقویت صنعت پتروشیمی موثر است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، بورس کالای ایران را مصداق بازار رقابتی، حامی تولیدکنندگان و دارای تالار صادراتی در منطقه آزاد کیش مناسب برای توسعه مناسبات بین المللی دانست و گفت: شفافیت  اقتصادی  با انجام معاملات در بازار سرمایه و بورس محقق می شود.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما