غلامرضا مرحبا

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که بخشی از افزایش قیمت مسکن و خودرو به رشد قیمت محصولات فولادی در پی عرضه کم محصولات در بورس و واسطه گری برخی خریداران محصول ارزان مرتبط است که در همین زمینه با تمرکز عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و برقراری شفافیت در مبادلات، آرامش و تعادل به بازارها برمی گردد. 

به گزارش «کالاخبر»؛ عرضه کل تولید فولاد در بورس کالا و فاصله گرفتن از قیمت گذاری دستوری، موضوع مورد تاکید این روزهای کارشناسان، دولت و نمایندگان مجلس است تا با تحقق آن، علاوه بر کنار رفتن واسطه ها و حذف فاصله زیادی قیمت های رسمی و غیررسمی، انگیزه تولید در صنایع بالادستی و پایین دستی افزایش یابد. 

غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به منظور حمایت از تولید و تعادل بازار، کل محصولات فولادی کشور باید در بورس کالا عرضه شود به ایرنا گفت: برای تنظیم بازارها، یک اصل بدیهی وجود دارد که آن، شفافیت در زنجیره تولید است. از این رو با عرضه زنجیره تولید فولاد در بورس کالا، علاوه بر آنکه تولید و فروش شرکت ها شفاف می شود، از ایجاد رانت جلوگیری شده و تولید و توزیع ساماندهی می شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه عرضه فولاد در بورس کالا از اتفاقات خوب اقتصادی کشور در سال های گذشته بوده است، اظهار داشت: ریشه التهاب های قیمتی در ماه های گذشته به عرضه بخشی از فولاد کشور در خارج از بورس بوده است که همین موضوع باعث چندگانگی قیمت شد. محصولاتی که در بازار آزاد نیز عرضه شد، قابل دسترس بود و به این ترتیب عرضه کم محصول در بورس به افزایش قیمت ها دامن زد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بخشی از افزایش قیمت مسکن و خودرو به رشد قیمت محصولات فولادی مرتبط است، گفت: وقتی برخی تولیدکنندگان با عرضه کم در بورس و فروش در بازار آزاد به فکر منفعت شخصی خود بودند، قیمت مسکن و خودرو نیز متاثر از قیمت فولاد و واسطه گری برخی خریداران محصول ارزان، افزایش یافت و مشکلات اقتصادی مردم بیشتر شد که این چرخه معیوب عرضه به زودی سامان می یابد. 

مرحبا در پایان گفت: تمرکز عرضه محصولات در بورس کالا به نفع تولید و مردم است بدون شک اگر کماکان بخشی از محصولات خارج از بورس معامله شود، مشکلات ماه های گذشته ادامه می یابد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش