اوپک

وزرای نفت اوپک نتوانستند در اجلاس غیر رسمی روز یکشنبه در مورد ادامه کاهش تولید نفت در سطح فعلی به توافق برسند. امارات و قزاقستان مخالف این اقدام هستند.

به گزارش «کالاخبر» به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزرای اوپک پلاس نتوانستند در مورد به تعویق انداختن افزایش تولید در ژانویه ۲۰۲۱ به توافق برسند و این مسئله قبل از اجلاس اصلی اوپک و متحدانش در روز دوشنبه حل‌نشده باقی ماند.

به گفته یکی از نمایندگان اوپک پلاس، اکثر شرکت کنندگان جلسه غیر رسمی روز یکشنبه موافق ادامه کاهش تولید در سطح فعلی در سه ماهه اول ۲۰۲۱ بودند. ولی در شرایطی که الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در حمایت از به تعویق انداختن افزایش تولید در سال آینده میلادی صحبت کرد، امارات و قزاقستان مخالف این اقدام بودند.

قیمت نفت خام برنت ۱.۲ درصد در اولین ساعات روز دوشنبه کاهش یافت و به ۴۷.۶۱ دلار در هر بشکه رسید. این در حالی است که قیمت نفت ۲۷ درصد در این ماه افزایش یافته که بالاترین میزان افزایش از ماه مه سال جاری میلادی است.

اگر اوپک پلاس تولید خود را از ابتدای سال آینده میلادی ۱.۹ میلیون بشکه در روز افزایش دهد، دوباره با مازاد عرضه نفت در بازار مواجه خواهیم شد و روند افزایش قیمت نفت هم متوقف می‌شود.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش یک شبکه شامل ۲۳ کشور هستند که بیش از نیمی از نفت خام جهان را تولید می‌کنند. این گروه در اوج همه گیری ویروس کرونا تولید خود را پایین آوردند تا سقوط تاریخی تقاضای سوخت جبران شود. اوپک و متحدانش با در نظر گرفتن بهبود اقتصادی جهان تصمیم داشتند از ابتدای ۲۰۲۱ تولید خود را افزایش دهند.

عربستان و روسیه گروهی از کشورهای اوپک پلاس را فراخواندند تا بتوانند قبل از تصمیم‌گیری نهایی در اجلاس اصلی روزهای دوشنبه و سه شنبه به توافق برسند. نشانه‌های بسیاری وجود داشت که این گروه موافق به تعویق انداختن افزایش تولید خواهد بود.

پیش از جلسه غیررسمی روز گذشته، اکثر ناظران اوپک‌پلاس انتظار داشتند این گروه به خاطر ادامه داشتن بی‌ثباتی در مورد تقاضای نفت، چند ماه دیگر هم در همین سطح فعلی تولید داشته باشد. ولی شکایت های مداوم عراق و نیجریه و حتی امارات شک و تردیدهایی در مورد این تصمیم به وجود آورده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش