بورس کالا

اردیبهشت سال ۱۳۹۹ در حالی پایان یافت که آمار معاملات تالارهای مختلف بازار فیزیکی بورس کالای ایران زیر ذره بین «کالاخبر» قرار گرفته است. در این گزارش برترین شرکت های تالار نقره ای در حوزه های «صنعتی و معدنی» و «پتروشیمی و فرآورده های نفتی» از نظر بیشترین حجم و ارزش معاملات ماهانه معرفی شده اند؛ همچنین در ادامه کالاهای پرطرفدار هر تالار را با هم مرور می کنیم.

به گزارش «کالاخبر» ، در جریان معاملات اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله گران بیش از ۳ میلیون و ۳۸۸ هزارتن انواع کالا را به ارزشی بیش از ۱۴۶ هزار میلیارد ریال خرید و فروش کردند.

فولاد مبارکه و ملی مس ایران، ترین های تالار صنعتی

در دوره مذکور و در تالار محصولات صنعتی نزدیک به ۷۰۹ هزار تن انواع کالا به ارزشی نزدیک به ۶۳ هزار تن مورد دادوستد قرار گرفت.در تالار مذکور فولاد مبارکه اصفهان با فروش بیش از ۲۱۷ هزار و ۵۰۰ تن انواع کالا به ارزشی بیش از ۱۴ هزار و ۷۴۵ میلیارد و ۸۹۰ میلیون ریال، صدرنشین شد و از نظر حجم معاملات در جایگاه نخست این تالار ایستاد.

دو هم گروهی این شرکت یعنی ذوب آهن اصفهان و فولاد خوزستان نیز از این نظر جایگاه دوم و سوم را در میان عرضه کنندگان تالار مذکور به خود اختصاص دادند. به طوری که، حجم معاملات ماهانه ذوب آهن اصفهان به بیش از ۹۷ هزار تن کالا رسید و فولاد خوزستان نیز ۴۰ هزار تن شمش فروخت.

فولاد خراسان و مجتمع تولیدی فولاد سپید فراب کویر نیز از این منظر رتبه های چهارم و پنجم را در اختیار گرفتند.

اما در همین تالار مجتمع ملی صنایع مس ایران با فروش نزدیک به ۲۱ هزار و ۳۰۰ تن انواع محصولات مسی بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. این عرضه کننده توانست ارزش ۱۶ هزار و ۵۱۹ میلیارد ریالی را در معاملات اردیبهشت ماه امسال رقم بزند.

فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان نیز به ترتیب ارزش ۱۴ هزار و ۷۴۵ میلیارد ریال و ۵۴۴۶ میلیارد ریال را رقم زدند تا از نظر بیشترین ارزش معاملاتی ماهانه جایگاه دوم و سوم تالار مذکور را در اختیار خود بگیرند.

رتبه های چهارم و پنجم نیز به مجتمع ایرالکو و آلومینیوم المهدی رسید؛ به طوری که ارزش معاملات این دو مجتمع آلومینیومی طی اردیبهشت ماه سال جاری به ترتیب بیش از ۳۷۲۲ میلیارد ریال و ۲۸۱۱ میلیارد ریال ثبت شد.

شمش بلوم پر معامله ترین کالا

عنوان پرگردش ترین کالای تالار صنعتی و معدنی در اردیبهشت ماه سال جاری به شمش بلوم ۱۵۰*۱۵۰ اختصاص یافت تا این کالا با حجم ۱۸۴ هزار تنی در صدر این تالار  بایستد. ورق گرم با معامله حدود۱۱۹ هزار تنی و سبد میلگرد مخلوط با ۱۱۱ هزار تن معامله جایگاه های دوم و سوم این تالار را از آن خود کردند.

حجم معاملات ورق سرد B و سبد تیرآهن مخلوط نیز به ترتیب به حدود ۶۸ هزار و ۴۴ هزار تن رسید تا این دو کالا رتبه های چهارم و پنجم تالار مذکور را از نظر حجم معاملات به دست آورند.

از نظر ارزش معاملات نیز مس کاتد با معامله نزدیک به ۱۶ هزار تنی جایگاه نخست را کسب کرد؛ به طوری که این محصول با ثبت ارزش ۱۱ هزار و ۵۳۵ میلیارد ریالی، از نظر ارزش معاملات در تالار محصولات صنعتی و معدنی اول شد.

شمش بلوم، ورق گرم B، سبد میلگرد مخلوط و نیز ورق سرد B نیز به ترتیب رتبه های دوم تا چهارم را از نظر ارزش معاملات تالار مذکور رقم زدند.

نفت جی صدرنشین تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی

به گزارش اختصاصی «کالاخبر» در تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز در حالی نزدیک به دو میلیون و ۵۵۸ هزار تن انواع محصولات خرید و فروش شد که نفت جی با معامله ۶۹۹ هزار و ۳۴۷ تن انواع قیر بیشترین حجم معاملاتی را در میان عرضه کنندگان رقم زد که ارزش بیش از ۱۳ هزار میلیاردی را در پی داشت.

چهار پالایشگاه بندرعباس، اصفهان، تهران و خانگیران نیز موفق شدند در رتبه های بعدی عرضه کنندگان با بیشترین حجم معاملاتی قرار گیرند. به طوری که پالایش نفت بندرعباس بیش از ۲۹۲ هزار تن محصول فروخت و حجم معاملات پالایش نفت اصفهان به بیش از ۲۳۶ هزار تن رسید.

حجم معاملات دو پالایشگاه نفت تهران و خانگیران نیز به ترتیب به رقم ۱۳۴ هزار تن و ۱۲۰ هزار تن رسید.

از نظر ارزش معاملات نیز پالایش نفت جی رتبه اول را کسب کرد و بیشترین ارزش معاملات را در اردیبهشت ۹۹ برای تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی رقم زد. به طوری که ارزش معاملات این مجتمع به بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال رسید.

پتروشیمی تندگویان نیز با ثبت ارزش ۴۹۰۷ میلیارد ریالی جایگاه دوم را از نظر بیشترین ارزش معاملات اردیبهشت ماه تالار مذکور کسب کرد و پالایش نفت بندعباس نیز با ارزش ۴۵۹۳ میلیارد ریالی از این نظر سوم شد.

پتروشیمی بندرامام و پالایش نفت اصفهان نیز به ترتیب ارزش ۳۹۲۵ و ۳۶۷۴ میلیارد ریالی را رقم زدند و چهارم و پنجم شدند.

قیر ۶۰۷۰ پرگردش ترین کالای تالار

حجم معاملات قیر ۶۰۷۰ نیز در حالی به بیش از یک میلیون تن رسید تا این محصول به عنوان پرگردش ترین کالای تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی طی اردیبهشت ماه سال جاری انتخاب شود. وکیوم باتوم، گوگرد کلوخه، لوب کات سبک و سنگین نیز به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم پرگردش ترین های تالار خود را به دست آوردند.

بررسی آمارها نشان می دهد که قیر ۶۰۷۰ با ارزش معاملاتی نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد ریالی بیشترین ارزش معاملات ماهانه تالار مذکور را به ثبت رساند. ارزش ۸۶۳۶ میلیارد ریالی معاملات وکیوم باتوم نیز این محصول را در رتبه دوم جای داد و رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات با ۴۳۶۱ میلیارد ریال به محصول پلی وینیل کلراید S۶۵ اختصاص پیدا کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش