گندم

گندم از کالاهای اساسی و از منابع اصلی غذایی مردم دنیا است که تولیدکنندگان بزرگ آن، در تعیین قیمت این محصول نقش زیادی دارند.

به گزارش «کالاخبر»، کشور روسیه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در بخش کشاورزی خود انجام داده است که حاصل این سیاست افزایش توان تولید محصولات مختلف در این کشور بود. طبق این گزارش روسیه در سال گذشته توانست در جایگاه بزرگ‌ترین صادرکننده گندم در دنیا بایستد و در سال جاری هم در همین جایگاه قرار خواهد گرفت.

وب‌سایت «ریا نوستی» در این زمینه نوشت: انتظار می‌رود حجم برداشت گندم در سال ۲۰۲۰ بالاترین میزان از سال ۲۰۱۷ تاکنون باشد. حتی پدیده گرمایش زمین که برای بسیاری از کشورهای دنیا یک معضل محسوب می‌شود برای کشاورزان مناطق سردسیر روسیه یک نعمت است و باعث می‌شود تا حجم محصول برداشت‌شده ، افزایش یابد و فرصت کشت محصول هم بیشتر شود.

در سال ۲۰۱۷، روسیه بالاترین میزان صادرات گندم را در تاریخ کشورش ثبت کرد ولی بعدازآن سال ، میزان صادراتش کمتر شد که دلیل این مسئله،  افزایش مصرف داخلی عنوان شد. اما روند افزایش صادرات از طریق افزایش حجم تولید به‌منظور تأمین نیاز داخل و تأمین تیار صادراتی در دستور کار قرار گرفت و این کشور موفق شد تا این سیاست را اجرایی کند.

طبق آمارهای موجود در سال کشاورزی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ میلادی، روسیه ۴۰.۴ میلیون تن گندم به بازارهای جهانی صادر کرد ولی میزان صادراتش در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به مرز ۳۵.۲ میلیون تن تقلیل پیدا کرد. انتظار می‌رود در سال جاری هم این کشور پهناور بتواند ۳۶ میلیون تن گندم را به بازارهای جهانی عرضه کند.

«ایگو پاسویکی»، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک محصولات کشاورزی روسیه بر این باور است که این کشور می‌تواند جایگاه خود به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده گندم در دنیا را حفظ کند. جایگاهی که این کشور برای کسب آن سرمایه‌گذاری زیادی انجام داد. باید در نظر داشت حتی در شرایط فعلی که قیمت گندم در دنیا هم کاهش پیدا کرده ، ولی حجم صادرات این کشور هنوز چشمگیر است که بیانگر توان بالای روسیه در این حوزه می‌باشد.

در پایان باید گفت طی شش سال گذشته توان تولید محصولات کشاورزی در روسیه ۲۰ درصد رشد کرده و هم‌اکنون حدود نیمی از بازار صادرات گندم در دنیا در اختیار روسیه است. آمارها نشان می‌دهد از اوایل قرن بیست و یکم میلادی تاکنون سهم روسیه در بازار گندم دنیا چهار برابر شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

آخرین اخبار

پربازدیدترین‌ها

بورس های کالایی جهان

بازار جهانی

آموزش